Kilmė

Breikas (breaking) – gatvės šokio stilius, atsiradęs kaip viena iš keturių hip-hopo kultūros dalių (greta repo muzikos, DJ ir grafitti) Afro-Amerikiečių ir Latino-Amerikiečių bendruomenėse, New Yorke, Bronkse apie 1970 metus. Pavadinimas Breaking kilo nuo žodžio break (lt. pertraukėlė), kai gyvai atliekamų, tuo metu populiarių Jazz, Disco, Funk stiliaus kūrinių vokalistai, pasirodymo metu turėdavo trumpą pertraukėlę ir groti likdavo tik muzikos instrumentai. Šia pauze parodyti savo išskirtinius sugebėjimus mėgdavę šokėjai praminti "breakers".

Paplitimas

Dinamiškas ir įspūdingas šokio stilius greitai sulaukė žmonių ir žiniasklaidos susidomėjimo ir paplito pasaulyje, nuo Pietų Korėjos, Japonijos, Rusijos iki Prancūzijos, Brazilijos ir Vokietijos. Apie jį buvo kuriami Filmai, šokėjai atliko judesius muzikos klipuose ir netrukus sukimasis ant galvos tapo labiausiai atpažįstamu šokio judesiu planetoje. Bėgant metams neliko nei vienos pasaulio šalies, kurioje nebūtų šio šokio atstovų. Šiandieną, kiekvienas miestas turi šokių studijas mokančias breiko šokio, kasmet vyksta tūkstančiai breiko turnyrų, organizuojami čempionatai didžiausiose pasaulio scenose, breikas įtrauktas į jaunimo, bei suaugusių olimpines žaidynes.

Elementai

Breikas susideda iš keturių pagrindinių elementų: Toprock (šokimas viršuje labiausiai primenantis tradicinius šokius), Footwork (šokimas apačioje kai žemė liečiama ir rankomis ir kojomis), Powermoves (jėgos judesiai, lengviausiai atpažįstami ir geriausiai įsimenantys žiūrovams ir žiniasklaidai) ir Freezes (staigūs sustojimai neįprastose pozicijose). Ilgą laiką buvusios sovietų sąjungos teritorijoje, breikas klaidingai buvo vadinamas „viršutiniu“ ir „apatiniu“. „Viršutiniam“ breikui buvo priskiriami judesiai pasiskolinti iš Popping, Locking ir kitokių šokio stilių. Iš tiesų breikas šokamas tiek atsistojus, tiek nusileidus prie žemės ir šokėjo padėtis nuolatos keičiasi šokio metu.

Kovos

Vienas išskirtiniausių breiko renginių - breiko kovos. Nors ir ne vienintelis, bet įspūdingiausias breiko pasirodymų formatas, kurio metu du šokėjai, ar dvi komandos, rodo savo sugebėjimus pakaitomis atlikdami trumpus, improvizuotus iki minutės trukmės pasirodymus. Juos vertinanti teisėjų komisija, įvertinusi jų techniką, muzikalumą, originalumą, charakterį ir dinamiką, skiria taškus vienai ar kitai pusei. Po numatyto skaičiaus (kartais net iki dešimties) išėjimų, daugiau taškų surinkusi pusė paskelbiama nugalėtoju. Tokiam pasirodymui reikalingas itin geras fizinis pasirengimas, žinių ir technikos bagažas ir gebėjimas improvizuoti esant dideliam spaudimui.

Treniruotės

Breiko šokis sujungia visas geriausias fizinių treniruočių savybes: reikalinga visų raumenų grupių fizinė jėga, didelė ištvermė, kūno lankstumas. Be fizinio pasirengimo šokėjas taip pat turi mokėti improvizuoti, kurti savo judesius, bei būti itin muzikalus. Taigi šis šokis tobulai jungia kūrybiškumą bei itin rimtą fizinį pasiruošimą.